W połowie czerwca oficjalnie zakończyliśmy cykl wydarzeń „Wiosna w chmurach”. Przy jego organizacji firma Kainos współpracowała z Grupą .NET PG oraz Grupą Kolor.NET z Uniwersytetu Gdańskiego.

Co było celem projektu? Przede wszystkim – zdobycie nowych informacji i umiejętności. Uczestnicy cyklu poszerzyli znacznie swoją wiedzę na temat Cloud Computingu oraz platformy Windows Azure. To wszystko działo się podczas warsztatów i wykładów prowadzonych przez programistów Kainos.

Wiosna w chmurach to także konkurs na najlepszą aplikację działającą w Chmurze. Zadaniem uczestników było stworzenie prototypu systemu na Windows Azure. Wymóg – projekt musiał dotyczyć zdrowia i medycyny Autorzy czterech najlepszych projektów prezentowali swoje pomysły podczas finałów konkursu w siedzibie firmy. Wygrał Tomek Heimowski, student Politechniki Gdańskiej, którego pomysłem była aplikacja „DiabetiX” przeznaczona dla diabetyków.

Pomysł na zorganizowanie „Wiosny w chmurach” wyszedł od byłego pracownika Kainos – Witolda Bołta, a dopracowaniem szczegółów zająłem się ja oraz Kamil Pakur. Naszym głównym założeniem było zapoznanie studentów informatyki z kluczowym obecnie znaczeniem wykorzystania chmury obliczeniowej. Chcieliśmy zapoznać uczestników z zasadami jej działania i możliwościami na tyle, by sami mogli zacząć tworzyć systemy umieszczone w chmurze.

Cel ten jest szczególnie ważny ze względu na małą ilość wiedzy na temat chmury obliczeniowej przekazywanej podczas studiów. Nauczane treści nie pozwalają studentom sprostać wszystkim wymogom rynku IT. Czasami sami muszą się zainteresować danym tematem, tak jak w przypadku Windows Azure. Tę lukę staramy się wypełnić:)

Finaliści "Wiosny w chmurach". Od lewej - Tomek Heimowski, Kamil Pakur, Michał Konewko, Rafał Gordon. Zdj. J. Suchocki