Na początku sierpnia rozpoczęliśmy nabór zgłoszeń do drugiej edycji WebOps Academy. Program WebOps Academy 2.0 rozpisany jest jako 3-miesięczny trening zawierający szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne – między innymi z zakresu zaawansowanej administracji systemem Linux, narzędzi do automatyzacji systemów i aplikacji (Puppet, Ansible) oraz zwinnych metod tworzenia oprogramowania (Scrum, Jenkins, Continous Integration, Continous Delivery). Modułem który dodaliśmy do poprzednej formuły programu, jest blok zaganień dotyczących Security i Performance Testing.

Od pierwszego dnia uczestnicy WebOps Academy zostają zatrudnieni jako Trainee WebOps Engineer i są wdrożeni w system pracy panujący w Kainos. Wszyscy spośród siedmiu uczestników pierwszej edycji po jej zakończeniu postanowili zostać z nami i obecnie rozwijają swoją ścieżkę kariery jako WebOps.

Więcej informacji możecie znaleźć w zakładce WebOps Academy.

Chcąc rozwiać wątpliwości wszystkich, którzy nadal zastanawiają się nad przesłaniem swojej aplikacji, przedstawiamy Wam podsumowania pierwszej edycji WebOps Academy, przygotowane przez jej uczestników:

 

Piotr Skowroński, Junior WebOps Engineer w Kainos

Najbardziej podobał mi się fakt że pracowaliśmy i uczyliśmy się jako zespół, nasze zadania były powiązane ze sobą więc musieliśmy blisko ze sobą współpracować. Aby osiągnąć cel w określonym czasie, często dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem, ucząc się jednocześnie w jaki sposób w swoich działaniach wykorzystywać techniki scrum-owe. Aby wypełnić dwumiesięczny okres trwania WebOps Academy, nasz Project Manager razem z Product Ownerem stworzyli user stories, dając nam okazje do poznania metod i technik używanych w Kainos, aby zapewnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Osobiście podobał mi się pomysł wykonywania user stories w oparciu o usługi i narzędzia, z którymi nigdy wcześniej nie miałem do czynienia. W ten sposób każdy członek zespołu musiał douczać pod kątem zadań które wykonywał, rozmawiając z kolegami na temat swoich doświadczeń z wykorzystywania danej technologii lub narzędzi. Zbieraliśmy potrzebną dokumentację związaną z naszymi zadaniami i przeszukiwaliśmy Internet w celu uzyskania większej ilości informacji, przykładów lub przewodników. Nakład pracy był ogromny i nie mieliśmy czasu na robienie czegokolwiek innego – co bardzo mi się podobało. W naszej branży musimy ciągle przeć do przodu szukając nowych technologi i rozwiązań, które są potrzebne aby zapewnić naszym klientom to, czego potrzebują. Niezależenie od tego czy tworzymy rozwiązanie stricte pod specyfikację i potrzeby klienta, czy budujemy dla niego środowisko produkcyjne z możliwością dynamicznego skalowania w celu zapewnienia przyszłych potencjalnych potrzeb.

Mam nadzieję, że w przyszłości pojawi się więcej Akademii – zwłaszcza wewnętrznych – gdzie będziemy wspólnie dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem.

3 

Martin Cieślik,  Junior WebOps Engineer w Kainos

WebOps Academy nauczyła mnie wielu różnych umiejętności, które pomogą mi w przyszłej karierze w Kainos. Akademia rozpoczęła się od dużej ilości sesji treningowych i szkoleń z zagadnień, które przydały mi się w jej trakcie, ale które z pewnością przydadzą się także w przyszłości.

Po ukończeniu WebOps Academy czuję się o wiele bardziej pewny swoich umiejętności i mam pewność, że cała zdobyta wiedza przyda mi się także w moich prywatnych dążeniach. Mogę teraz rozwiązywać problemy które niegdyś były dla mnie niemożliwe, abstrakcyjne.
Najważniejszą umiejętnością jakiej się nauczyłem jest praca w zespole. Nie ma trudniejszego zadania niż praca nad ulepszeniem zespołu – chociażby praca nad poprawą komunikacji. Zdania które rozwiązywaliśmy wspólnie pozwoliły nam dostrzec, że dobrze prowadzony zespół rozwijając się i osiągając sukcesy, pozwala jednocześnie członkom zespołu przeć naprzód jako samodzielne jednostki. Dokładnie tego nauczyłem się w WebOps Academy.

2

Piotr Kłoskowski,  Junior WebOps Engineer w Kainos

WebOps Academy daje możliwość poznania i praktycznej nauki wielu ciekawych narzędzi do automatyzacji konfiguracji systemów i aplikacji. Podczas projektu który wykonywaliśmy w ramach Akademii wielokrotnie wykorzystywałem swoją wiedzę i doświadczenie związane z administrowaniem systemów Linux oraz wiedzę nabytą podczas licznych praktycznych szkoleń (m.in. SCRUM, Puppet, Ansible).

WebOps Academy polecam wszystkim, którzy lubią automatyzację, nowe technologie oraz chcą zacząć pracować w kulturze DevOps.