Mówi się, że są zwierciadłem duszy. Oczy, bo to właśnie o nich mowa, pełnią ważną rolę w życiu każdego z nas.

W trakcie studiowania Inżynierii Biomedycznej, która stanowi połączenie medycyny z wiedzą techniczną i informatyczną,  dowiedziałam się o poważnym schorzeniu, które może doprowadzić  do całkowitej utraty wzroku. Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest problemem, który może dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek. Co więcej, jedynym sposobem na sprawdzenie objawów tej choroby jest udanie się do specjalisty. Można też wykonać samodzielnie test Amslera, jednak sam w sobie może być mało wiarygodny, zwłaszcza kiedy badany wie, jakie jest jego prawidłowe rozwiązanie. Postanowiłam stworzyć aplikację, która pozwoli na obiektywne sprawdzenie najczęstszych objawów AMD, przez przeprowadzenie kilku testów. Polegają one na wykonaniu prostych zadań, między innymi wrzucenie piłeczki do dołka z wykorzystaniem akcelerometru czy rozróżnianiu kolorów.

Po lewej projekt wstępny, po prawej – efekt końcowy.

Droga od projektu wstępnego do efektu końcowego nie była łatwa, zwłaszcza, że na napisanie całości mieliśmy około dwóch miesięcy. Jednakże pomysł tkwił w mojej głowie już od dawna, podczas kolejnych dni i nocy tworzenia aplikacji jedynie go udoskonalałam, starając się umieścić w aplikacji proste, czytelne, a przede wszystkim miarodajne testy. Chciałam stworzyć innowacyjną kolorową, radosną aplikację, aby użytkownicy zobaczyli, że badanie może być przyjemne i nie myśleli, iż diagnoza to „wyrok”.

Tworzenie Verifeye było bardzo pracochłonne, ponieważ oprócz sześciu testów, których wyniki można zapisać, stworzyłam krótkie kompendium wiedzy na temat AMD oraz krótkie ćwiczenia, jak np. nawilżanie oczu. Robiłam to z przekonaniem, że taka funkcja przyda się każdemu, nie tylko chorym na zwyrodnienie plamki żółtej.

Nie studiuję informatyki, więc napisanie aplikacji na iOS było dla mnie prawdziwym wyzwaniem i spotkaniem z zupełnie nową technologią, co sprawia, że jestem naprawdę dumna z efektu końcowego. Ponadto, jestem jedyną kobietą w finale AppCamp, dzięki temu udowodniłam, że kobiety również mogą być dobrymi programistami :)

Ćwiczenia.


Verifeye ma tylko maksymalne oceny, a z komentarzy dowiaduję się, iż użytkownicy zwracają uwagę jak bardzo  pomocna może być moja aplikacja, co utwierdza mnie w przekonaniu, że zrobiłam coś pożytecznego i przydatnego dla ludzi chcących zadbać o swoje zdrowie.

AppCamp był dla mnie okazją do zdobycia przydatnej wiedzy i umiejętności. Cieszę, że mój pomysł został dostrzeżony i że udało mi się go zrealizować. Wielkie podziękowania należą się także Agacie Graban, która stworzyła grafiki dla Verifeye, wykazując się wielką cierpliwością i dbałością o szczegóły. Dziękuję też moim bliskim za wsparcie, bez którego nie byłabym w stanie pokonać wielu trudności, które napotkałam na różnych etapach tworzenia aplikacji, a z którymi doskonale sobie poradziłam – aplikacja już za pierwszym razem została przyjęta na AppStore, co już jest moim wielkim osobistym sukcesem :)

Aplikację można pobrać bezpłatnie tutaj.