Testwarez 2013 dzień drugi

Autor: | 7 stycznia 2014|Blog, Eventy|1 komentarz|Wyświetlenia: 5429

Drugi dzień konferencji Testwarez 2013 rozpoczął się bardzo ciekawym wykładem „Session Based Testing – Czyli jak efektywniej testować eksploracyjnie”. Prowadzący przedstawił uczestnikom ciekawe podejście do wykonywania testów eksploracyjnych oraz praktyczny przykład z wykorzystaniem darmowego narzędzia Rapid Reporter, które maksymalnie upraszcza tworzenie dokumentacji testowej w trakcie wykonywania testów. Po krótce całe rozwiązanie sprowadzało się do testowania funkcjonalności systemu  w trakcie nieprzerwanych, trwających określoną ilość czasu sesjach w trakcie których na bieżąco tworzona jest dokumentacja.

Następna prezentacja „Testy automatyczne w SCRUM”  i  następna porcja ciekawych informacji: Na podstawie własnych doświadczeń, prezenterzy przedstawili między innymi w jaki sposób skutecznie zautomatyzować aplikacje webową, jak poradzić sobie z często występującymi problemami ze stabilnością i wiarygodnością testów oraz jak do tego wszystkiego ma się SCRUM. Omówiony został wzorzec projektowy Page Object Pattern wykorzystywany przy tworzeniu frameworków do automatyzacji testów funkcjonalnych. Kolejna ciekawostka z wykładu, to pomysł by nagrywać egzekucje testów wraz z adnotowanymi nazwami wykonywanych metod. Analiza tych nagrań, usprawniła proces stabilizacji testów automatycznych.

Po krótkiej przerwie przyszła pora naPractical Risk-Based Testing – also for Agile projects”,  jedyny wykład na konferencji prowadzony przez zagranicznego gościa: Erika van Veenendaal. Podczas prezentacji, omówione zostały podstawowe informacje na temat ryzyka w procesie wytwarzania oprogramowania. W części dotyczącej Agile, Erik opowiedział o Risk-Poker, ciekawym, podobnym do poker planingu sposobem na zarządzanie ryzykiem w projekcie.

Przedostatnia prezentacją było „Prowadzanie testów wydajnościowych w dużej korporacji”. Opisaną dużą korporacją to jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie. Informacje z prezentacji odnośnie testów wydajnościowych były w moim odczuciu trochę zbyt podstawowe, ale wykład opisywał także pozytywny wpływ garstki testerów na prace wielu tysiecy pracowników na całym świecie.

Ostatni wykład „Continuous delivery – is it possible?” był opisem specyficznego projektu. W projekcie owym, poprzez automatyzacje instalacji, automatyzacje testów jednostkowych, automatyzacje testów akceptacyjnych oraz automatyzację wydawania wersji, udało się doprowadzić do sytuacji, gdzie deployment na produkcję drobnej zmiany w kodzie, zajmuje 15 minut. Podczas wykładu wywiązała się dyskusja z której wynikało iż dla większości projektów takie wyniki nie są osiągalne w realnych warunkach. Mimo takich smutnych wniosków, prelegentowi udało się przekazać parę ciekawych informacji, które mogą usprawnić pracę w każdym projekcie.

Podsumowując, udział w konferencji Testwarez 2013 uznaje za bardzo udany. Wykłady były dobrze przygotowane,  prelegenci dostępni podczas przerw i gotowi do odpowiedzi na dodatkowe pytania. W konferencji brało udział około 250 doświadczonych testerów z całej Polski, dzięki czemu możliwa była wymiana doświadczeń i dyskusje na branżowe tematy.

Dzięki takim wydarzeniom widać, że testowanie w Polsce ciągle się rozwija i duży nacisk kładziony jest na integrację środowiska. Myślę, że w przyszłości może to skutkować lepiej dostępną wiedzą na temat metodologi, narzędzi, typowych problemów itp. Jestem pewien iż Test Team z Kainosa będzie aktywnie uczestniczył w budowaniu takiej bazy wiedzy.

Przeczytaj relację z pierwszego dnia Testwarez 2013.

Autor: | 7 stycznia 2014|Blog, Eventy|1 komentarz|Wyświetlenia: 5429

O autorze:

1 komenarz

  1. pokersoda indonesia 12 Lis 2016 w 11:34 am- Odpowiedz

    Grdat information. Lucky mе I reсently found your site by chance (stumbleupon).
    I ɦave bookmarked іt ffor ⅼater!

Zostaw komentarz

Testwarez 2013 dzień drugi

Autor: | 4 grudnia 2013|Uncategorized|Możliwość komentowania Testwarez 2013 dzień drugi została wyłączona|Wyświetlenia: 3819

Drugi dzień konferencji Testwarez 2013 rozpoczął się bardzo ciekawym wykładem „Sesion Based Testing – Czyli jak efektywniej testować eksploracyjnie”. Prowadzący przedstawił uczestnikom ciekawe podejście do wykonywania testów eksploracyjnych oraz praktyczny przykład z wykorzystaniem darmowego narzędzia Rapid Reporter, które maksymalnie upraszcza tworzenie dokumentacji testowej w trakcie wykonywania testów. Po krótce całe rozwiązanie sprowadzało się do testowania funkcjonalności systemu  w trakcie nieprzerwanych, trwających określoną ilość czasu sesjach w trakcie których na bierząco tworzona jest dokumentacja.

Następna prezentacja „Testy automatyczne w SCRUM”  i  następna porcja ciekawych informacji: Na podstawie własnych doświadczeń, prezenterzy przedstawili między innymi w jaki sposób skutecznie zautomatyzować aplikacje webową, jak poradzić sobie z często występującymi problemami ze stabinością i wiarygodnością testów oraz jak do tego wszystkiego ma się SCRUM. Omówiony został wzorzec projektowy Page Object Pattern wykorzystywany przy tworzeniu frameworków do automatyzacji testów funkcjonalnych. Kolejna ciakawostka z wykładu, to pomysł by nagrywać egzekucje testów wraz z anotowanymi nazwami wykonywanych metod. Analiza tych nagrań, usprawniła proces stabilizacji testów automatycznych.

Po krótkiej przerwie przyszła pora na  „Practical Risk-Based Testing – also for Agile projects”,  jedyny wykład na konferencji prowadzony przez zagarnicznego gościa: Erika van Veenendaal. Podczas prezentacji, omówione zostały podstawowe informacje na temat ryzyka w procesie wytwarzania oprogramowania. W części dotyczącej Agile, Erik opowiedział o Risk-Poker, ciekawym, podobnym do poker planingu sposobem na zarządzanie ryzykiem w projekcie.

Przedostatnia prezentacją było „Prowadzanie testów wydajnościowych w dużej korporacji”. Opisaną dużą korporacją to jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie. Informacje z prezentacji odnośnie testów wydajnościowych były w moim odczuciu trochę zbyt podstawowe, ale wykład opisywał także pozytywny wpływ garstki testerów na prace wielu tysiecy pracowników na całym świecie.

Ostatni wykładContinuous delivery – is it possible?był opisem specyficznego projektu. W projekcie owym, poprzez automatyzacje instalacji, automatyzacje testów jednostkowych, automatyzacje testów akceptacyjnych oraz autmatyzacje wydawania wersji, udało się doprowadzić do sytuacji, gdzie deployment na produkcje drobnej zmiany w kodzie, zajmuje 15 minut. Podczas wykładu wywiązała się dyskusja z której wynikało iż dla większości projektów takie wyniki nie są osiągalne w realnych warunkach. Mimo takich smutnych wniosków, prelegentowi udało się przekazać pare ciekawych informacji, które mogą usprawnić pracę w każdym projekcie.

Podsumowując, udział w konferencji Testwarez 2013 uznaje za bardzo udany. Wykłady były dobrze przygotowane,  prelegenci dostępni podczas przerw i gotowi do odpowiedzi na dodatkowe pytania. W konferencji brało udział około 250 doswiadczonych testerów z całej Polski, dzięki czemu możliwa byłą wymiana doświadczeń i dyskusje na branżowe tematy. Dzięki takim wydarzeniow widać że testowanie w Polsce ciągle się rozwija i duży nacisk kładziony jest na integracje środowiska. Myślę że w przyszłosci może to skutkować lepiej dostępną wiedzą na temat metodologi, narzędzi, typowych problemów itp. Jestem pewien iż Test Team z Kainosa będzie aktywnie uczestniczył w budowaniu takiej bazy wiedzy.

Autor: | 4 grudnia 2013|Uncategorized|Możliwość komentowania Testwarez 2013 dzień drugi została wyłączona|Wyświetlenia: 3819

O autorze: