Przemysław Sempruch, Technical Architect w projekcie dla DVSA

Do Kainos dołączyłem w lipcu 2012 jako Software Engineer od razu wyjeżdżając do jednego z Irlandzkich banków w Dublinie, pracując w zespole u klienta. Do Gdańska wróciłem jako Senior Software Engineer. Następnie dołączyłem do DVSA i po dwóch latach doradztwa technicznego oraz prowadzenia teamu zostałem Technical Architectem.

img_9690

Kim według Ciebie jest Technical Architect w Kainos? Jakie są jego obowiązki?

Rola TA dla mnie to przede wszystkim rozwiazywanie problemów technicznych z uwzględnieniem kontekstu biznesowego, a także umiejętność prezentowania owych rozwiązań w sposób zrozumiały dla udziałowców projektu z naciskiem na wymagania niefunkcjonalne. Jako Technical Architect jestem odpowiedzialny za:

– wykonanie techniczne Epikow przypisanych do zespołu
– proponowanie architektury dla poszczególnych obszarów systemu
– definiowane i utrzymanie standardów jakości, tworzenie wytycznych technicznych i najlepszych praktyk
– identyfikowanie i sugerowanie udoskonaleń w systemie
– mentoring i coaching mniej doświadczonych członków zespołu

Projekt w którym jestem obecnie, daje mi możliwość pracy za granicą, u klienta. Pozwala na prace multi-supplier środowisku, w którym każdy od każdego może się uczyć. To praca w samym sercu podejmowania i to co najpiękniejsze, kształtowania decyzji, możliwość wpływania na nie, poznawania potrzeb klienta i budowania wzajemnych relacji – to doskonały teren do budowania umiejętności miękkich, tak co raz bardziej znaczących w naszym zawodzie.

Na czym polega projekt w którym obecnie pracujesz?standup

Od 2 lat pracuję w prestiżowym projekcie MOT dla Driver &  Vehicle Standards Agency – ogłoszonym jak dotychczas najlepszym projektem pod egidą GDS (Government Digital Services). Obecnie projekt prowadzony jest w Nottingham. Projekt jest rozproszony strukturalnie – mamy Team w Belfascie, Team w Gdańsku i kilka teamów u klienta.  Celem projektu jest dostarczanie platformy online wspierającej proces przeprowadzania badan technicznych pojazdów w Wielkiej Brytanii – testów MOT (koncepcja identyczna z okresowymi badaniami technicznymi w Polsce),  ale także procesów back-office’owych z nim związanych. O skali rozwiązania niechaj świadczą takie liczby jak: średnio 150 000  testów aut rożnych kategorii w całej Wielkiej Brytanii, ponad 20 000 stacji kontroli pojazdów (MOT), w których łącznie pracuje około 80000 mechaników.

Mój zespół o chwytliwej nazwie Team Awesome składa się z 4 developerów, 2-och testerów i jednego Ops-engineera. Projekt jest mocno ukierunkowany na użytkownika (Driven by User’s needs), w którym dla każdego Epica zespoły User Researcherów, Service Designerów, Business Performance Analystów i Developmentu pracują wspólnie po to, aby budowane funkcjonalności w pełni odpowiadały preferencjom i potrzebom użytkowników z nich korzystających.

source: http://govdesign.tumblr.com/

Najciekawszy case w obecnym projekcie?

Od pewnego czasu pracuje z zespołem nad wdrożeniem 2 Factor Authentication (2FA) dla MOT. Idea oparty jest o wykorzystanie kart chipowych generujących kody jednorazowe zgodnie z algorytmem TOTP. Karty posiadają autonomiczny zegar, którego dokładność względem czasu bieżącego się pogarsza, co trzeba było uwzględnić w rozwiązaniu. Co ciekawe, cala trudność leżała nie tyle w samej technice uwierzytelniania, ale w dopasowaniu istniejących procesów tak, aby przypadki użycia takie jak aktywacja, pozyskiwania czy wysyłka kart harmonijne z nimi współpracowała – okazało się to nie lada wyzwaniem!

Oprócz tego, jestem zaangażowany w opracowanie frameworku w pełni automatycznych testów niefunkcjonalnych czyli wydajność, czy bezpieczeństwa. Pozwoli on na realizację idei Continuous Testing, która będzie dopełniać rozbudowywany od pewnego czasu proces Continuous Delivery w projekcie.

Jak wygląda Twój standardowy dzień pracy?

Do pracy zawsze przychodzę z planem co konkretnie chce zrobić danego dnia.

Pracujemy zgodnie z metodologią Agile także każdy dzień sprintu zaczynam od stand-upu, który często definiuje jak dużo czasu spędzę rozwijając kod, a ile czasu poświecę na konsultacje i design. Pisanie kodu daję mi możliwość pełnego zrozumienia wyzwań przed którymi staje zespół, a także uwiarygadnia mnie jako lidera. Praca u klienta daje wspaniałe możliwości pozyskiwania informacji i wymagań od wszystkich udziałowców projektu, co bardzo sobie cenię chętnie i aktywnie dzielę się wiedzą z innymi.

 

Adam Komisarek, Technical Architect w projekcie dla MOJ

Do Kainos dołączyłem we wrześniu 2014 jako Senior Software Engineer. Początkowo zajmowałem się programowaniem w Javie i JavaScripcie. Po zyskaniu dodatkowych obowiązków, takich jak prowadzenie Scrum Teamu i odpowiadanie za projekt pod kątem technicznym – zostałem Technical Architectem.

blogpost_komisarek-adam

Na czym polega projekt w którym obecnie pracujesz?

Obecnie pracuję dla rządu brytyjskiego – jestem członkiem zespołu w Ministerstwie Sprawiedliwości gdzie usprawniamy procesy sądownicze dla całego kraju. Dwa zespoły zajmują się oprogramowaniem dla spraw typu jazda bez biletu, łamanie przepisów drogowych, unikanie podatku drogowego, itp. Zespoły mają  programistów, a także testerów odpowiedzialnych za jakość testów automatycznych wytwarzanych przez innych. Każdy zespół jest prowadzony przez Scrum Mastera, którego zadaniem jest pozbywać się wszelkich przeszkód, na które możemy natrafić w trakcie sprintu. MÓJ to niezwykle ciekawy projekt, który wprowadza zmiany w skali całego kraju – jestem dumny, że mogę być jego częścią. 

screen-shot-2016-10-04-at-17-16-26Jakie są Twoje obowiązki?

Jako Technical Architect odpowiedzialny jestem za cały Scrum Team od strony technicznej. Pomagam analizować problemy naszych klientów i sugeruję najlepsze rozwiązania. Zapewniam, że nasz produkt, będzie działał na różnych środowiskach, a w szczególności na produkcji. Na ile jest to możliwe staram się zniwelować granicę między programistami i WebOpsami.

Jak wygląda Twój standardowy dzień pracy?

Dzięki koncepcji core hours nie muszę być w biurze zbyt wcześnie – wystarczy że pojawię się przed 10:00. Przychodzę przed daily stand-upem, po którym pomagam naszym programistom i klientowi z problemami mogącymi negatywnie wpłynąć na ich pracę. Poza tym staram się też programować kilka godzin dziennie, gdyż jest to coś co bardzo lubię robić. Niekiedy pomagam też przygotować design dla nowego problemu.

Co najbardziej podoba Ci się w Twojej pracy? tablica

Najbardziej w swojej pracy lubię satysfakcję, że to co robimy jest częścią dużych zmian w procesach krajowych – nasza praca ma realny wpływ na życie milionów obywateli Wielkiej Brytanii. Wspaniałe jest to, że każdy projekt to coś nowego i można się nauczyć wielu ciekawych rzeczy. To też niezwykle lubię w Kainos – inwestycję w nas, pracowników, techniczne szkolenia, a nawet dofinansowywanie hobby! Osobiście zdecydowałem się na relokację z Polski do Wielkiej Brytanii – Kainos mi bardzo pomógł, pokrywając wszelkie koszty podróży i zapewniając początkowe zakwaterowanie. Stwierdziłem, że jak już pracować w Wielkiej Brytanii, to jednak na miejscu.

 

Zobacz pierwszą część wpisu: Technical Architect – kim jest i czym się zajmuje w Kainos

Sprawdź naszą ofertę pracy na stanowisko Technical Architect