img_9673

Wraz z pierwszym dniem wakacji w naszym biurze w Gdańsku wystartowała pierwsza edycja Trainee Development Programme, programu szkoleniowego dla wszystkich wakacyjnych stażystów w Kainos – spośród 130 przesłanych zgłoszeń, udało nam się zrekrutować aż 14 osób! Przez pierwsze tygodnie stażu zespół, pod okiem Wojtka Hnatyszyna, zapoznawał się z technologiami używanymi w naszych projektach. W tym czasie grupa poznała popularne front- i backendowe technologie (Java, Dropwizard, AngularJS, Hibernate, PostgreSQL), narzędzia (IntelliJ IDEA, Git, NodeJS) i procesy związane z Continuous Integration (feature branches, pull requests, Jenkins Pipelines). Nasi Trainees mieli także okazję przećwiczyć pracę w małych zespołach, tak żeby płynnie przejść do coraz większych teamów. Kolejne tygodnie TDP to jeszcze bardziej intensywne szkolenia – Presentation Workshop, Security Training i War Stories – czyli spotkania z weteranami Kainosowych projektów, którzy opowiadali o wyzwaniach jakie mogą czekać nasz młody zespół w przyszłości. Po dwóch miesiącach przygotowań, każdy z uczestników został przydzielony do swojego projektu w Kainos – ci, którym pozwalają już na to studia – zostali z nami nawet na pełny etat :) 

Przed Wami podsumowania od uczestników TDP:

 

landowski-radoslaw-02

Radosław Landowski

Gdy dowiedziałem się, że jednym z warunków dostania się na ten staż jest napisanie własnej aplikacji, od razu wiedziałem, że w tej firmie chcę pracować. O wysokich wymaganiach przekonałem się po raz drugi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, po której moja chęć dołączenia do grona programistów w Kainos wzrosła jeszcze bardziej. Na szczęście – udało mi się!

Pomimo niełatwej rekrutacji, adaptacja i rozpoczęcie pracy na stażu były bardzo przyjemne. Przez pierwszy miesiąc zajmowaliśmy się budowaniem aplikacji konkursowej od nowa, ale z wykorzystaniem technologii popularnych w Kainos. Trainee Development Programme KainosW roli lidera naszej czternastoosobowej grupy doskonale spisał się Wojtek, który cierpliwie objaśniał wszelkie zagadnienia związane z programowaniem oraz pracą programisty. Najbardziej podobało mi się profesjonalne prowadzenie naszego projektu w oparciu o narzędzia takie jak Git, Gradle, Liquibase oraz metodykę Scrum.

Cieszę się, że udało mi się zdobyć staż w Kainos, nauczyłem się tu bardzo wiele i nie wyobrażam sobie, aby mój start w profesjonalnym świecie programowania mógł być lepszy.

 

gosiarogowska-2

Małgorzata Rogowska

Dlaczego Kainos jest wyjątkowy? Dwa miesiące temu rozpoczęłam pracę jako Trainee Software Engineer i od samego początku zauważyłam, że ta firma różni się od innych firm w branży IT. Aby przybliżyć dlaczego lubię pracę tutaj, opowiem nieco o moim dotychczasowym doświadczeniu z firmą Kainos.

„Pokaż nam co potrafisz”

W przeciwieństwie do niektórych firm obecnych na rynku, Kainos stawia na praktyczne umiejętności, a nie książkowe definicje. Rekrutacja, przez którą przeszłam, polegała na napisaniu aplikacji oraz na późniejszym zaprezentowaniu jej developerom w biurze firmy. To wszystko. Żadnych testów czy godzinnych rozmów sprawdzających czy się nadajesz.

Staż jest czasem nauki i rozwojufoto

Podczas pierwszego miesiąca pisaliśmy aplikację, która pozwoliła się oswoić z nowymi dla nas technologiami używanymi w firmie. Nauczyliśmy się również pracy w grupie. Kolejnym zadaniem było napisanie aplikacji, która jest już wykorzystywana w firmie. Zobaczyliśmy jak wygląda cały cykl wytwarzania oprogramowania, doszła do tego też praca z klientem. To było bardzo fajne doświadczenie.

Miła atmosfera

W firmie nie obowiązuje dress code, a relacje między pracownikami są bardzo przyjazne. Z każdym można zamienić słowo, wypić kawę czy zagrać mecz w piłkarzyki. Nie ma też stałej pory na przerwę, możesz zjeść czy odpocząć kiedy jest taka potrzeba.

Powodów, dla których firma Kainos jest wyjątkowa jest znacznie więcej. Przy każdej okazji da się zauważyć że firma troszczy się o swoich pracowników i zależy jej na tym by ich praca była efektywna a jednocześnie przyjemna.

 

raniszewski-jakub

Jakub Raniszewski

Moją przygodę z Kainos zacząłem już rok temu szukając pierwszej pracy w branży IT. O firmie dowiedziałem się na Dniach Pracy organizowanej przez Politechnikę Gdańską. Z wielu firm IT przedstawiających swoje oferty pracy ta właśnie firma zapadła mi w pamięci i postanowiłem wysłać swoje CV. Otrzymałem zadanie do wykonania – aplikacje do przeglądu filmów. Niestety nie spełniłem wysoko postawionych wymagań i musiałem pogodzić się z porażką. Jednakże jako młody jeszcze programista, bo zaledwie student drugiego roku studiów inżynierskich, postanowiłem postarać się jeszcze bardziej i znaleźć pracę za rok.

Rok później, już jako student trzeciego roku, ponownie rozpocząłem intensywne poszukiwanie pracy. Tym razem moje działania rozpocząłem wcześniej, więc o targach pracy nie było mowy. Pracy szukałem na portalach internetowych. Jedna z ofert była ofertą z Kainos – poszukiwani młodzi developerzy. Postanowiłem się zgłosić, chociaż nie wierzyłem, że tym razem się uda. Ku mojemu zdziwieniu zostałem zaproszony na rozmowy kwalifikacyjne, a miesiąc później usłyszałem słowa „Panie Jakubie, witamy w Kainos!”.

Jeżeli miałbym określić Kainos jednym słowem powiedziałbym społeczność. W firmie razem z 27-ma innymi osobami zostaliśmy przyjęci z otwartymi ramionami. Najpierw poznaliśmy Talent Team, który już od miesięcy zajmował się nami podczas rekrutacji, Systemsów (dział infrastruktury) którzy pilnują, żebyśmy mieli wszystko czego potrzebujemy do wydajnej pracy oraz dział Travel, który czuwa nad bookowaniem podróży służbowych do innych biur Kainos w Wielkiej Brytanii. Dzień później osobiście przywitał nas dyrektor operacyjny gdańskiego biura – Szczepan Sakowicz.

img_8780Już podczas drugiego dnia pracy poznaliśmy naszego mentora i nauczyciela Wojtka oraz resztę zespołu. 14 osób z różnych środowisk, różnych uczelni, różnych miast. Każdy inny, każdy oryginalny, każdy z wachlarzem innych doświadczeń i umiejętności. Łączy nas jedna ważna cecha – chęć pracy i samorozwoju. To właśnie Kainos daje nam wszystkim na pierwszym miejscu.

Piszę to rozpoczynając trzeci miesiąc pracy. Podsumowując te dwa miesiące z pewnością mogę powiedzieć, że nauczyłem się wielu ciekawych rzeczy – nie tylko z branży IT. Miałem możliwość wzięcia udziału w warsztatach o różnych tematykach. Poznałem nowych niesamowitych, pełnych zapału i energii ludzi, z którymi tworzyliśmy zgrany i wspierający się zespół. Chciałbym podziękować za to, że otrzymałem to czego oczekiwałem od mojej pracy ucząc się przez 20 lat życia. Przyjemności z pracy i nieograniczonych możliwości rozwoju w różnych kierunkach.

 

trendel-marcin-01

Marcin Trendel

Szukając pracy na wakacje nie miałem specjalnych oczekiwań, zależało mi na rozwijaniu pasji do programowania i ciekawej pracy. Dostałem się na staż do firmy Kainos na stanowisko Trainee Software Engineer.

Idąc pierwszego lipca do pracy, nie wiedziałem czego się spodziewać. Atmosfera od wejścia do budynku aż do końca wywarła na mnie pozytywne wrażenia. Nasza grupa czternastu osób została przydzielona pod opiekę Wojtka, który zgodził się nas prowadzić, pomagać we wszelkich sprawach. Pierwsze tygodnie spędziliśmy na doszlifowaniu wybranych technologii, które używane są w różnych projektach. Oczywiście poza nauką był również czas na integrację zespołu oraz wspólne rozgrywki w piłkarzyki :D. W okresie wprowadzenia mieliśmy również okazję usłyszeć od innych osób historie związane z ich pracą w firmie. Dla mnie było to świetne doświadczenie usłyszeć od osób o ich sukcesach, a także porażkach, z których wyciągnięto wnioski na przyszłość. Zaskoczyła mnie otwartość współpracowników, jak chętnie opowiadają o swoich przeżyciach, projektach, wyjazdach.

Zorganizowano nam również szereg warsztatów, z których mi najbardziej spodobał się warsztat o bezpieczeństwie. Był to całodniowy warsztat, w którym Robert i Piotrek dzielili się swoją wiedzą na szereg tematów związanych z szyfrowaniem, błędami popełnianymi przez programistów, ogólną ochroną aplikacji. Na kolejne tygodnie został zaplanowany dla nas wewnętrzny projekt. Wcześniej nie miałem okazji pracować w tak licznym zespole, najwyżej czteroosobowe projekty, więc zapowiadało się ciekawe wyzwanie. Urządzono nam project drill, podczas którego mogliśmy w praktyce wypróbować wytwarzanie oprogramowania w technikach zwinnych.

Kainos trainee Development Programme

Dwa dni intensywnej pracy nad projektem, w trzech krótkich sprintach uświadomiły mi wiele ważnych aspektów:
– nie zawsze udaje się zrobić to co zespół zaplanował (za dużo zadań jak na krótki sprint)
– czasem ciężko integrować rozwiązania innych osób w zespole (mało komunikacji, brak doświadczenia w korzystaniu z systemu kontroli wersji)

Po zakończeniu project drillu przyszedł czas na nieco spokojniejsze tygodniowe sprinty, po których już można było nieco odpocząć. Wspominając o odpoczynku – Kainos oferuje także dofinansowanie do karty Multisport, co jest dobrą odskocznią od wysiłku umysłowego.

Od momentu, w którym poznaliśmy lepiej narzędzia, nasza praca stała się lepsza i przychodziła nam z dużo większą łatwością i swobodą. Początkowo nie sądziłem, że praca w zespole może stać się aż tak efektywna.

Myślę, że mogę stwierdzić, że jest to jedno z lepszych doświadczeń, jakie do tej pory zdobyłem. Z resztą – co innego można powiedzieć o pracy, do której z przyjemnością wstaje się codziennie rano?

 

skrzypkowski-mateusz

Mateusz Skrzypkowski

Trainee Development Programme 2016 – był to bezcenny czas spędzony ze wspaniałymi ludźmi w środowisku ogromnej wiedzy i doświadczenia, jakim jest Kainos.

Zostaliśmy przyjęci z wielką otwartością. Zadania były bardzo ciekawe, podczas pracy korzystaliśmy z najnowszych technologii wykorzystywanych na projektach. Czuliśmy, że tworzymy coś, co przynosi wymierną wartość.

Wojtek (Team Leader) stworzył idealny klimat do pracy, zadbał o współpracę i integrację zespołu. Zawsze pomocny, z wielką wiedzą, aczkolwiek większość problemów staraliśmy się rozwiązywać samodzielnie.Trainee Development Programme Kainos

Wśród zespołu panowała atmosfera pomocy i wzajemnego wsparcia. Współpraca była bezproblemowa. W takim miejscu można w pełni uwolnić swój potencjał, stając się coraz lepszym. I to jest piękne.

Poznałem wielu wartościowych ludzi i poznaję ich cały czas. Nie spotkałem nikogo nastawionego arogancko. Ludzie Kainosa to profesjonaliści w swojej dziedzinie, a przy tym otwarci i przyjaźni. Każdy z nich jest chętny do rozmowy i wymiany doświadczeń.

Niezwykle cenne były spotkania z weteranami firmy (War Stories), podczas których mieliśmy okazję zagłębić się w różne obszary software development’u. Bardzo ciekawą częścią TDP był Project Drill – dwa intensywne dni nauki metodologii Scrum’a w praktyce. Użyteczną i potrzebną wiedzę zdobyliśmy również podczas szkoleń z komunikacji i prezentacji.

Cieszę się, że mogłem być częścią tegorocznej edycji TDP. Polecam w 100%!

 

Trainee Development Programme Kainos