Jako dziecko spędzałem godziny przy składaniu, wymyślaniu nowych koncepcji budowli dzięki jednej z najbardziej popularnych na świecie zabawek – klocków Lego.

Pod koniec sierpnia miałem okazję obudzić w sobie te same emocje, tym razem przy bardziej zaawansowanej edycji Lego. Wziąłem udział w warsztatach InnoVision zorganizowanych dla pracowników firmy Kainos, które dotyczyły team building-u i innowacyjności.

Były to całodniowe zajęcia opierające się na umacnianiu współpracy drużyny tworzącej produkt z użyciem metodyki Scrum oraz rozwijaniu umiejętności formułowania oczekiwań klienta wobec firmy w sposób zrozumiały dla obu stron.

legomind1

legomind2

Zadaniami zespołu były: kontakt z właścicielem produktu oraz sformułowanie jego wymagań (w formie user stories i acceptance criteria) oraz estymowanie zadań na kilka sposobów.

Konkretniej – mieliśmy stworzyć dwa roboty z podzespołów Lego Mindstorms, które będą rywalizowały z innymi robotami w zawodach sumo (film z zawodów poniżej).

legomind3

Niektórzy ochotnicy mieli okazję spróbować swoich sił w roli Scrum Mastera. Zgłaszając się do tego zadania przekonałem się jak wygląda praca osoby kierującej drużyną wytwarzającą produkt.

Przekonałem się, że zarządzanie drużyną pod presją czasu i wymaganie odpowiedniej jakości jest dużym wyzwaniem, gdy równocześnie bierze się pod uwagę potrzeby zespołu (m.in. dowiedziałem się, że zadaniem Scrum Mastera jest też usuwanie wszelkich przeszkód w pracy).

Warsztaty okazały się bardzo interesujące, a wykorzystanie zaawansowanych zestawów Lego Mindstorms wpisało się w scenariusz zajęć doskonale, również jako świetna rozrywka.

Bardzo szybko mogliśmy zaznajomić się z technologią tworzenia robotów i skupiliśmy się na trenowaniu zwinnej metodyki współpracy wewnątrz drużyny, a także kontaktu z wymagającym klientem, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc.

legomind5

legomind4