Tego posta pisałem wracając ze Scalara, czyli pierwszej konferencji poświęconej programowaniu w języku Scala w środkowej Europie. Tego dnia do Biblioteki Narodowej przybyła całkiem pokaźna grupa pasjonatów (jak widać na zdjęciu). W Kainosie bardzo lubimy Scalę, więc nie mogło zabraknąć tam także naszych przedstawicieli!

Photo by www.facebook.com/scalarconf

Wydarzenie było silnie wspierane przez firmę Typesafe, która opiekuje się językiem Scala i jego ekosystemem. Wśród 14-tu prelegentów było przynajmniej kilku jej pracowników. Można chyba powiedzieć, że ich prezentacje wzbudzały największe zainteresowanie wśród publiczności.

Grzegorz Kossakowski, który rozwija kompilator Scali, porównywał implementację wyrażeń lambda w Scali ze sposobem w jaki jest to zrobione w najnowszej wersji języka Java (tak, tak, mamy już Javę 8!). Na prostych przykładach w obu językach, pokazywał jak różni się otrzymany, wynikowy bytecode, który podglądaliśmy dzięki uprzejmości narzędzia javap. Tłumaczył też ważną instrukcje bytecode’u, invodedynamic, a także wyjaśnił powstałe wokół niej nieporozumienia.

Kilka prezentacji było poświęconych znanej bibliotece Akka. Konrad Malawski zaprezentował nowy moduł, akka-persistance, wraz z jego eksperymentalnym API. Natomiast Grzegorz Kubiak pokazywał efekty horyzontalnego skalowania na przykładzie małego klastra zbudowanego z kilku Raspberry Pi.

Jedną z najlepiej odebranych przez publiczność prezentacji był pokaz Adama Warskiego (przedstawiciela organizatora konferencji), podczas którego wprowadził publiczność do biblioteki Spray (dumnie wykorzystywanej także w naszym produkcie, KainosSmart). Była to bardzo praktyczna prezentacja, a prelegent świetnie sobie poradził z tzw. live-coding (pomagał sobie papierowymi notatkami).

Mateusz Fedoryszak i Michał Oniszczuk pracują na co dzień z Big Data. Pokazali pracę z Apache Hadoop w zupełnie nowy sposób. Dzięki bibliotece o wdzięcznej nazwie Scoobi, udało się łatwo budować zadania dla modelu Map-Reduce wykorzystując właściwie tylko coś w stylu plain-old-scala-code :), czyli metody map, groupBy, reduce i inne typowe dla zwykłych kolekcji.

Podczas Scalara, słuchacze zostali wprawieni w osłupienie przez jednego z prelegentów. Jon Pretty przedstawiał wyjątkowo nietuzinkową prezentację, którą zatytułował „Doing Crazy Algebra with Scala Types”. Trzeba przyznać, że ze Scalą nie miało to wiele wspólnego, natomiast zaprezentował algebraiczne (i inne, matematyczne) notacje operacji na typach. Doszło do tego, że na typach z języka Scala (np. List[X]), dokonywał operacji… różniczkowania! Bądź też rozwijania w szereg Taylora! Nie wiedziałem co o tym wszystkim sądzić…

Myślę, że udział w Scalarze mogę uznać za udany. Liczę na kolejne edycje w następnych latach!