W Kainos wiemy, że sukces naszych projektów płynie z pracy specjalistów, których zatrudniamy. Dlatego bardzo mocno stawiamy na rozwój pracowników i zdrową atmosferę w firmie. Droga do kariery w Kainos zaczyna sie jednak już w momencie złożenia CV, dlatego warto mieć świadomość tego jak wygląda u nas rekrutacja i na co zwracamy największą uwagę.

Sam proces rekrutacyjny jest bardzo prosty. Pierwszy etap to rozmowa telefoniczna, podczas której wstępnie weryfikujemy wiedzę kandydata, drugi etap to rozmowa w naszym biurze – bardzo techniczna, sprawdzająca praktyczne umiejętności.

Gdański oddział zajmuje się również rekrutacjami do brytyjskich oddziałów Kainos. Dla osób zdecydowanych na relokację przeznaczamy budżet na przelot i zakwaterowanie w pierwszych tygodniach pracy. Pakiet relokacyjny ustalany jest bardzo indywidualnie – zależnie od potrzeb i sytuacji rodzinnej kandydata. Dla osób spoza Trójmiasta rozmowy odbywają się za pośrednictwem Skype – korzystamy tutaj ze współdzielenia ekranu przy zadaniu praktycznym.

Rozmowy kwalifikacyjne prowadzone są przez najbardziej doświadczonych pracowników. Często kandydaci podkreślają, że wiedza rekruterów była dla nich największą motywacją do tego, by wybrać Kainos jako przyszłego pracodawcę.

Kandydatom uczciwie mówimy o tym jak wygląda praca w Kainos, jakie są szanse na wyjazd do UK w czasie pracy i na czym sama praca będzie polegała. Otwarcie opowiadamy o technologiach, jakie wykorzystywane są w projektach i odpowiadamy na każde pytanie.

Kandydat biorący udział w rekrutacji otrzymuje informacje na temat statusu swojej aplikacji. Bardzo staramy się, by nikt nie został bez odpowiedzi nawet, jeśli decyzja nasza jest negatywna.

1919.stripŹródło: http://search.dilbert.com/

Największą uwagę zwracamy oczywiście na wiedzę techniczną kandydata, chęć do uczenia sie nowych technologii i potencjał. Nie szukamy ludzi skoncentrowanych na jednej technologii. Chcemy, żeby nasz przyszły pracownik był gotowy na poznawanie innowacyjnych rozwiązań, jakie stosujemy w naszych projektach, które dopiero wchodzą na rynek.

Profile naszych stanowisk są dość nietypowe. Oprócz tego, że trzeba być świetnym programistą, być otwartym na ciągły rozwój umiejętności i naukę nowych technologii, trzeba również mieć podejście biznesowe. Nasi pracownicy często mają możliwość bezpośredniej pracy z programistami będącymi po stronie Klienta, wymiany doświadczeń, wspierania rozwoju projektu z perspektywy specjalisty w danej dziedzinie.

Kainos w Gdańsku zatrudnił w 2013 roku 58 nowych pracowników, obecnie w gdańskim oddziale pracuje ponad 130 osób. Planujemy dalszy rozwój tak, aby w przeciągu najbliższych 2 lat zatrudniać 300 pracowników w Polsce, a łącznie we wszystkich oddziałach 1000.